Kaymakamımız Adnan TEZCAN’ın 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

 Otizm, genellikle 3 yaşından önce ortaya çıkan, sosyal-iletişimsel alanda yetersizlikler, sınırlı ve tekrarlayıcı davranışlarla kendini gösteren nörogelişimsel bozukluklardır. Otizmin erken tanı ve teşhisi otizmli bireylerin yaşam kalitesinde büyük farklılıklar yaratıyor.         Günümüzde her 59 çocuktan birinde otizm görülmekte ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle toplumumuzun otizm konusunda göstereceği hassasiyet, farkındalık ve bilinç çok..

Kaymakamımız Adnan TEZCAN’ın 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü
Yazar : Tarih : Okunma : 63 views Yorum Yap

 Otizm, genellikle 3 yaşından önce ortaya çıkan, sosyal-iletişimsel alanda yetersizlikler, sınırlı ve tekrarlayıcı davranışlarla kendini gösteren nörogelişimsel bozukluklardır. Otizmin erken tanı ve teşhisi otizmli bireylerin yaşam kalitesinde büyük farklılıklar yaratıyor.
        Günümüzde her 59 çocuktan birinde otizm görülmekte ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle toplumumuzun otizm konusunda göstereceği hassasiyet, farkındalık ve bilinç çok önemlidir. Otizmli bireylerin hayatını kolaylaştırmak, yaşam kalitesini artırmak, onların kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye getirilmelerini sağlamak ve topluma kazandırmak için erken ve nitelikli eğitim büyük önem taşımaktadır. Sadece 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde değil, her zaman otizmli bireylerin en temel hakları olan sağlık ve eğitim hizmetlerinden eşit şekilde yararlanmaları, toplumla iç içe sosyal yaşamda aktif bir şekilde yer almalabilmeri için millet olarak otizmli bireylerlere karşı bilinçli, duyarlı  ve onlara destek olmalıyız.
admin (admin@saraytv.com)

İlk yorumu siz yazın