Başkan Nazmi ÇOBAN dan Kurtuluş mesajı.

Başkan Nazmi Çoban sosyal medya hesabından yayınladığı mesajda “Güzel ilçemiz Saray’ın kurtuluşunun 96’ıncı yılını kutlamanın heyecanı ve sevinci içerisindeyiz. Milli mücadele döneminde büyük sıkıntılar çeken Saray halkı zulmü, baskıyı, sürgünü ve ölümü yaşadı. Saray halkı milli mücadele döneminde çok büyük acılar çekti. Trakya’nın bağlantısını kesmeyi düşünen düşman birliklerine karşı bu topraklarda yüzlerce şehit verildi. Köylerimiz..

Başkan Nazmi ÇOBAN dan Kurtuluş mesajı.
Tarih : Okunma : 176 views Yorum Yap

Başkan Nazmi Çoban sosyal medya hesabından yayınladığı mesajda “Güzel ilçemiz Saray’ın kurtuluşunun 96’ıncı yılını kutlamanın heyecanı ve sevinci içerisindeyiz.
Milli mücadele döneminde büyük sıkıntılar çeken Saray halkı zulmü, baskıyı, sürgünü ve ölümü yaşadı. Saray halkı milli mücadele döneminde çok büyük acılar çekti. Trakya’nın bağlantısını kesmeyi düşünen düşman birliklerine karşı bu topraklarda yüzlerce şehit verildi. Köylerimiz boşaltıldı, direnenler Gümülcine’de, Atina’da ve Milos Adası’nda ağır hapis cezalarına çarptırıldılar.
Saraylılar olarak, bu cennet memleketi bizlere bırakan atalarımıza şükran ve minnet borçluyuz.
Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özveriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti bizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen tarihsel görev ve sorumluluğumuzdur.
Bu bağlamda, “Savaş, yurt savunması söz konusu değilse bir cinayettir” söylemiyle gönülleri fethetmiş; ”Yurtta barış dünyada barış” anlayışıyla yüksek insanlık yolunu göstermiş, ulusal bütünlüğümüzün temelini atarak Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına, şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.
Atatürk, sadece bizim için değil, sömürü altında ezilmiş uluslar için, hatta cephelerde vuruştuğu düşmanlarınca da eşsiz bir kahraman, büyük bir devlet adamı olarak bilinmektedir. Bu gerçeğin altında yatan neden Gazi Mustafa Kemal’in sadece ülkemizin Kurtuluş’unu sağlamış olması değildir. Köhnemiş, geri kalmış, feodal bir devletin küllerinden başlattığı Kuruluş süreci en az Kurtuluş Savaşı kadar önemlidir.
Barış içerisinde, dünya devletleri ve halklarıyla kardeşlik duygularını güçlendiren ve geliştiren bir ülke konumda olmak, ancak Atatürk’ün Cumhuriyet felsefesiyle mümkündür.
Böyle bir düşünceyi anlamak, çağdaşlık yolunu seçmek, bilimden, barıştan, doğruluktan yana olmak ülkemizde yaşayan herkesin öncelikli görevi olmalıdır.
Sevgili Saraylılar,
Bu duygu ve düşüncelerle, tüm ulusumuzun ve Saray’ımızın çağdaş, laik ve sosyal hukuk devletinde barış, sevgi, özgüven içinde sonsuza dek yaşamasını diliyor, Kurtuluş günümüzü kutluyorum. Sizleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığıyla selamlıyor, saygılarımı sunuyorum…”dedi

İlk yorumu siz yazın