Önlem Amaçlı Yeni Uygulamalar!

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve salgının/bulaşın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Gelinen aşamada kontrollü sosyal hayat sürecine geçilmiş ve Sağlık Bakanlığı..

Önlem Amaçlı Yeni Uygulamalar!
Yazar : Tarih : Okunma : 534 views Yorum Yap

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve salgının/bulaşın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

Gelinen aşamada kontrollü sosyal hayat sürecine geçilmiş ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde birçok alanda normalleşme adımları atılmaya başlanmıştır.

Bu amaçla; İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca 18.06.2020 günü saat: 15.00’da Tekirdağ Valiliği toplantı salonunda Tekirdağ Valisi Aziz YILDIRIM başkanlığında olağanüstü toplanmıştır.

  1. Aile Sosyal Politikalar desteğinden faydalanan araçlara (65 yaş, engelli vs.) ayakta taşıma hakkı verilmiştir. Ayrıca günden güne hayat normale dönmekte ve yolculuk sayıları artmaktadır. Bu nedenle yeni kararlar alınması gerekmektedir.
  2. 20 koltuk ve üzeri ayakta yolcu taşıma kapasitesi olan otobüslerin araç tescil ruhsatında belirtilen ayakta yolcu taşıma kapasitesinin 1/3 oranında ayakta yolcu taşımasına,
  3. İl geneli toplu taşıma hizmeti veren araçların normal zaman tarifelerine göre hizmet vermesine,
  4. 20 Nisan 2020 tarih ve 21/3 Nolu İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararına ilave olarak;

İlimiz sınırları içerisinde bulunan sahil, mesire alanı, parking ve tabiat parklarının karavan veya çadır alanı olarak kullanılan konaklama yerlerinde, pandemi tedbirlerini sağlamaya yönelik alt yapı ve üst yapıların yetersiz kaldığı, sosyal mesafe ve hijyenik kuralların uygulanmadığı, salgın riskinin artacağı tespitinin ilgili kurumlar tarafından yapılması durumunda, pandemi süresince veya şartlar uygun hale getirilene kadar geçici ve kalıcı konaklamanın durdurulmasına,

Yukarıdaki kararların mahalli idarelere bilgilendirilmesi, uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda;

İşbu kararlar oy birliği ile alınmıştır.

admin (admin@saraytv.com)

İlk yorumu siz yazın