DÜNYA BASININDA ÇIKAN TÜRKİYE HABERLERİ

DÜNYA BASININDA ÇIKAN TÜRKİYE HABERLERİ  Defense News   Erdoğan, ABD yaptırımlarının büyüyen Türk savunma sanayisini engellemeyi hedeflediğini söyledi  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan S-400 sistemini satın alması nedeniyle Türkiye’ye uygulanan ABD yaptırımlarını, ülkesinin yükselen savunma sanayisini engelleme girişimi olarak niteledi. Erdoğan, ABD yaptırımlarının hükümetinin Türk savunma sanayisini daha güçlü ve daha bağımsız hale getirme kararlılığını artıracağını..

DÜNYA BASININDA ÇIKAN TÜRKİYE HABERLERİ
Tarih : Okunma : 118 views Yorum Yap

DÜNYA BASININDA ÇIKAN TÜRKİYE HABERLERİ 

Defense News  

Erdoğan, ABD yaptırımlarının büyüyen Türk savunma sanayisini engellemeyi hedeflediğini söyledi 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan S-400 sistemini satın alması nedeniyle Türkiye’ye uygulanan ABD yaptırımlarını, ülkesinin yükselen savunma sanayisini engelleme girişimi olarak niteledi.

Erdoğan, ABD yaptırımlarının hükümetinin Türk savunma sanayisini daha güçlü ve daha bağımsız hale getirme kararlılığını artıracağını da söyledi.

NATO üyesi ve ABD müttefiki bir ülkeye ilk defa yaptırım kararı alınmıştır.

Erdoğan ayrıca, “Yaptırımların asıl amacı, savunma sanayinde son zamanlarda kaydettiğimiz ilerlemeyi engellemek ve bizi bir kez daha sıkı bir şekilde (ABD’ye) bağımlı hale getirmektir” dedi. “Sorun S-400 olmasaydı, başka bahaneler bulunurdu.”

Erdoğan, “Şimdi ne olacak? Savunma Sanayii Başkanlığımızın üstlendiği projelerin hızlandırılması ve savunma sanayimizin her yönüyle bağımsız olması için geçmişe göre iki kat daha fazla çalışacağız. Savunma sanayi firmalarımıza daha da büyük destek sağlayacağız. “

https://www.defensenews.com/global/europe/2020/12/16/erdogan-says-us-sanctions-aim-to-stymie-growing-turkish-defense-industry/

Ekathimerini (Yunan haber sitesi) 

AB kaynaklarına göre Türkiye Mart ayına kadar genişletilmiş yaptırım riski altındadır. 

Üst düzey bir diplomatik yetkili, kimliğinin gizli kalması koşuluyla Kathimerini’ye yaptığı açıklamada, Türkiye hakkında Mart ayına kadar çıkması beklenen bir değerlendirme raporunun bulgularına bağlı olarak Ankara’nın daha fazla Avrupa yaptırımı ile maruz kalabileceğini söyledi.

Aynı yetkiliye göre, Türkiye’ye yönelik yaptırımların kapsamı yalnızca bireyleri değil kurumları da kapsayacak şekilde genişletilebilir.

Avrupalı ​​liderler bloğun üst düzey diplomatı Josep Borrell’e Mart ayına kadar “AB-Türkiye siyasi, ekonomik, ticari ilişkilerine ve yaptırımların genişletilmesine ilişkin mevcut durum ve nasıl ilerleneceğine ilişkin araçlar ve seçenekler hakkında bir rapor hazırlama görevi verdiler.

https://www.ekathimerini.com/260399/article/ekathimerini/news/turkey-at-risk-of-extended-sanctions-by-march-eu-source-tells-kathimerini

Stratfor Worldview 

Türkiye: YouTube, Ankara Sosyal Medya Yasası Uyarınca Yerel Temsilci Atamayı Kabul Etti. 

https://worldview.stratfor.com/situation-report/turkey-youtube-agrees-appoint-local-representative-ankaras-social-media-law 

İlk yorumu siz yazın