Dünya’dan Kısa Kısa Türkiye

Merhaba değerli okurlarımız.Bu yazımızda sizlere dünyadan alıntı Türkiye haberlerini sunacağız. ALJAZEERA (ELCEZİRE) İsrail tarafı Türkiye’nin iki buçuk yıl aradan sonra İsrail’e atayacağı yeni büyükelçi karşılıklı düşmanca tavırları, söylemleri azaltacağını, bitireceğini düşünüyor. https://www.aljazeera.com/news/2020/12/14/turkey-selects-new-ambassador-to-israel-report Not: Al Monitor muhabiri Amberin Zaman İsraile büyükelçi olarak Dışişleri Başkanlığı Stratejik Araştırmalar merkezi Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş’ın atandığı haberi Türkiye’de çıkmıştı. Ankara’nın bu..

Dünya’dan Kısa Kısa Türkiye
Tarih : Okunma : 59 views Yorum Yap

Merhaba değerli okurlarımız.Bu yazımızda sizlere dünyadan alıntı Türkiye haberlerini sunacağız.

ALJAZEERA (ELCEZİRE)

İsrail tarafı Türkiye’nin iki buçuk yıl aradan sonra İsrail’e atayacağı yeni büyükelçi karşılıklı düşmanca tavırları, söylemleri azaltacağını, bitireceğini düşünüyor. https://www.aljazeera.com/news/2020/12/14/turkey-selects-new-ambassador-to-israel-report

Not: Al Monitor muhabiri Amberin Zaman İsraile büyükelçi olarak Dışişleri Başkanlığı Stratejik Araştırmalar merkezi Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş’ın atandığı haberi Türkiye’de çıkmıştı. Ankara’nın bu atamayı yeni seçilen ABD başkanı Joe Biden ile iyi geçinme amacıyla yaptığı söylenmektedir. https://www.milligazete.com.tr/haber/5871737/buyuk-iddia-turkiye-israile-buyukelci-atadi-mi

MIDDLE EAST MONITOR

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Rusya S-400 sistemlerini satın alması yüzünden Türkiye’ye yaptırım uygulama kararını memnuniyetle karşıladı.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis Türkiye’nin “güvensiz bir müttefik” olduğunu söyleyerek Ankara’yı “NATO’nun ortak güvenliğini tehdit etmekle” suçladı.

https://www.middleeastmonitor.com/20201216-greece-welcomes-us-sanctions-on-turkey/

THE ARAP WEEKLY

Irak Başbakanı Kadhimi’nin Türkiye’ye yapacağı ziyaretinin ana konusunun su (Dicle nehri suyu) olacağı söylenmektedir. Irak Başbakanı Türkiye’den aylık sabit bir miktar Dicle suyunu garanti etmeyi amaçlamaktadır.

https://thearabweekly.com/water-key-issue-kadhimis-forthcoming-visit-turkey

Not: Irak Suudi Arabistan’ın zorlaması ile Türkiye’den yaptığı mal alımlarını bir hayli azaltmıştı. Örneğin 2019 Mayıs ayında yumurta alımını tamamen durdurmuştu. Bu yüzden Türkiye’de birçok firma zor durumda kalmış bazı firmalar da iflas etmişti.

MIDDLE EAST MONITOR

Yunanistan Türkiye ile artan gerilimlerinden dolayı askeri harcamalarını %57 (5,5 milyar avro) arttırmıştır.

Yunanistan ayrıca eski F-16 avcı filosunu modernize etmeyi, 18 Fransız Dassault Rafale savaş uçağı ve yeni fırkateyn, helikopter ve insansız hava aracı satın almayı planlıyor.

https://www.middleeastmonitor.com/20201216-greece-increases-military-spending-by-57-due-to-tension-with-turkey/

İlk yorumu siz yazın