ÇİN’İN SİNCAN BÖLGESİNDE ÇOK BÜYÜK GAZ REZERVİ BULUNDU.

Çin’in petrol şirketi, kuzeybatı Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 100 milyar metreküpün üzerinde beklenen devasa bir gaz rezervi bulunduğunu duyurdu. Şirketin Sincan şubesi genel müdürü Huo Jin Cuma günü yaptığı açıklamada, Junggar Havzası’nın güney kenarının ortasının altında 156 kilometre karelik bir alanda 109 milyar metreküp gaz içerdiğini gösteren bir ön araştırma olduğunu söyledi. Şirketin genel..

ÇİN’İN SİNCAN BÖLGESİNDE ÇOK BÜYÜK GAZ REZERVİ BULUNDU.
Tarih : Okunma : 25 views Yorum Yap

Çin’in petrol şirketi, kuzeybatı Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 100 milyar metreküpün üzerinde beklenen devasa bir gaz rezervi bulunduğunu duyurdu.

Şirketin Sincan şubesi genel müdürü Huo Jin Cuma günü yaptığı açıklamada, Junggar Havzası’nın güney kenarının ortasının altında 156 kilometre karelik bir alanda 109 milyar metreküp gaz içerdiğini gösteren bir ön araştırma olduğunu söyledi.

Şirketin genel müdürüne göre günde 610.000 metreküp doğal gaz ve 106.3 metreküp ham petrol üretilebileceği hesaplanıyor.

Şirketin genel müdürü “Keşif, Junggar Havzası’nın güney kenarında gaz aramalarında büyük bir atılımı işaret ediyor ve bu da şirketimizin gaz arzını daha da güvence altına alacak ve bölgenin refahına katkıda bulunacak” dedi.

Çevirenin notu:

Çin’in Sincan Uygur Özerk bölgesinde bulunan gaz haberi yeni değil, örneğin 2019 yılında da benzer haber çıkmıştı. Anlaşılan o ki bu bölgede gaz bulunmaya devam ediyor.

Bu bölgede yaşayan Uygur Halkı hem Türk hem de Müslüman’dır. Çin hükümetinin Uygurlara baskı yaptığı, kültürlerini yaşamaya, dillerini konuşmaya izin vermediği bilinmektedir. Bu haliyle bu bölgede yaşananlar Türk kamuoyunda iç siyasetin konusu olmaktadır.

İşçiler, Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Junggar Havzasındaki bir sondaj sahasında görülüyor, 19 Aralık 2020. / Xinhua  

https://news.cgtn.com/news/2020-12-20/Huge-gas-reserve-found-in-NW-China-s-Xinjiang-WmY6kLogLK/index.html

 

İlk yorumu siz yazın