ŞİDDETE UĞRAYAN YA DA UĞRAMA TEHLİKESİ BULUNAN KADINLARIN, ÇOCUKLARIN, AİLE BİREYLERİNİN VE TEK TARAFLI ISRARLI TAKİP MAĞDURU OLAN KİŞİLERİN İZLEYECEĞİ HUKUKİ YOLLAR NELERDİR?

  Bu yazımda sizlere şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin izleyeceği hukuki yollarının neler olduğundan bahsetmek istiyorum. 11.05.2011 tarihinde imzalanan Kadına Yönelik Şiddet Ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi – İstanbul Sözleşmesi ve bu sözleşmeye dayanarak..

ŞİDDETE UĞRAYAN YA DA UĞRAMA TEHLİKESİ BULUNAN KADINLARIN, ÇOCUKLARIN, AİLE BİREYLERİNİN VE TEK TARAFLI ISRARLI TAKİP MAĞDURU OLAN KİŞİLERİN İZLEYECEĞİ HUKUKİ YOLLAR NELERDİR?
Tarih : Okunma : 49 views Yorum Yap

 

Bu yazımda sizlere şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin izleyeceği hukuki yollarının neler olduğundan bahsetmek istiyorum.

11.05.2011 tarihinde imzalanan Kadına Yönelik Şiddet Ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi – İstanbul Sözleşmesi ve bu sözleşmeye dayanarak çıkartılan 6284 Sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun şiddete karşı korunmayı amaçlamaktadır. Bu sözleşmenin amacı;

 • Bireyleri, her türlü şiddetten korumak, bireylere yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele etmek, şiddeti önlemek ve kovuşturmak;
 • Bireylere yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak ve kadınları güçlendirerek gerçek anlamda kadın erkek eşitliğini teşvik etmek;
 • Şiddet mağdurlarını korumak ve desteklemek;
 • Şiddetle mücadelede tüm kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğini sağlamak amacıyla koordinasyonu sağlamaktır.

İstanbul sözleşmesi 3/a maddesi uyarınca; şiddet bir insan hakkı ihlalidir. Fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik zararı ve ıstırabı ile sonuçlanan tüm eylemler toplumsal cinsiyete dayalı şiddet anlamına gelir.

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında;

Şiddet uygulayanın;

 • Evinizden/işyerinizden uzaklaşmasını isteyebilir, size yaklaşmasını engelleyebilirsiniz.
 • Şahsi eşyalarınıza ve ev eşyalarına zarar vermemesini engelleyebilirsiniz.
 • Sizi telefon/mail/sosyal medya/veya diğer iletişim araçları ile rahatsız etmesini engelleyebilirsiniz.
 • Varsa silahının müsadere edilmesini isteyebilirsiniz.
 • Bulunduğunuz yerde alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaması ya da bu maddelerin etkisinde iken size yaklaşmaması, bağımlılığının olması hâlinde, hastaneye yatmak dâhil, muayene ve tedavisinin sağlanmasına,

Bunlara ek olarak;

 • Sığınma evine gitmeyi talep edebilirsiniz.
 • Geçici koruma talep edebilirsiniz.
 • Kimlik/adres/ve diğer tüm bilgilerinizin resmî kayıtlardan gizlenmesini veya değiştirilmesini talep edebilirsiniz.
 • Geçici maddi yardım ve sağlık hizmetlerinden yararlanmayı talep edebilirsiniz.

Yukarıda özetle bahsetmeye çalıştığım durumlar ile hiçbir zaman ne fail ne de mağdur olarak karşılaşmamanızı diliyor, bu durumları görgü tanığı olarak görmeniz/duymanız halinde vatandaşlık görevi olarak mutlaka kolluk kuvvetlerine ihbar etmeniz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Sağlıklı ve huzurlu günler dileğiyle.

AVUKAT AYLİN ESRA EREN

İlk yorumu siz yazın