Uğur Mumcu, ölümünün 28’inci yılında anıldı

Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, ölümünün 28’inci yılında, CHP Saray İlçe Başkanlığı tarafından Uğur Mumcu Parkında ki Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı. Ankara’da 24 Ocak 1993’te, evinin önünde otomobiline yerleştirilen bombanın infilak etmesiyle hayatını kaybeden gazeteci ve yazar Uğur Mumcu için anma töreni düzenlendi. Anma törenine CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç ve yönetimi katıldı…

Uğur Mumcu, ölümünün 28’inci yılında anıldı
Tarih : Okunma : 43 views Yorum Yap

Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, ölümünün 28’inci yılında, CHP Saray İlçe Başkanlığı tarafından Uğur Mumcu Parkında ki Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Ankara’da 24 Ocak 1993’te, evinin önünde otomobiline yerleştirilen bombanın infilak etmesiyle hayatını kaybeden gazeteci ve yazar Uğur Mumcu için anma töreni düzenlendi. Anma törenine CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç ve yönetimi katıldı.

Uğur Mumcu anıtına “İnsanlar sadece konuştukları şeylerden değil, sustukları şeylerden de sorumludur. Saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz” yazılı çiçek bırakan CHP’lilerin gerçekleştirdikleri açıklama şu şekilde;
İç Anadolu’nun ayazını bilenler bilir. Sarıp sarmalanıp dışarı çıkarsın fakat nafile en ufacık boşluktan tenine değer o soğuk. Üşütmez yakar. Hele bozkırdan ince meltemle bir vurursa bıçak gibi saplanır, kanar gibi yakar.
24. 01.1993 gününde Ankara Karlı Sokakta Ankara soğuğuna inat öyle bir ateş düştü ki milyonların içene yaktı kavurdu.
Kalemi kılıçtan keskin, kökü toprakta bir çam ağacı gibi her daim dimdik, Bağımsız Türkiye yolunda karanlıkların içine atlamış, gölgelere esir olmamış bir vatan evladı hayin bir pusuyla katledildi.
Gittiği yolun dikenli olduğunu sonunda ne ile karşılaşacağını elbette tahmin ediyordu. Boşuna dememişti,
“Öyleyse vurun, parçalayın! Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar doğacaktır. ” Hakkıydı, nice gazeteciler, mühendisler, işciler, doktorlar, toplumun her kesiminden niceleri doğdu herbir parçasından. Boşuna gitmedi, gittiği yol ışık oldu oldu. Aydınlattı geleceği. Onunda dediği gibi, Ben Atatürkçüyüm, ben, cumhuriyetçiyim, ben lâikim, ben antiemperyalistim, ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım, ben insan hakları savunucuyum, ben terörün karşısındayım; ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin araştırararak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın. Her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır. Ölüm yıldönümünde büyük Gazeteci Uğur Mumcu’yu birkez daha saygı ve hasretle anıyor, yolundan gitmeye söz veriyoruz.

İlk yorumu siz yazın