15 Muhtar İstifa Etti!

Kemal Paşa Mahalle Muhtarı Erol Atik 15 faal Muhtarın Saray Muhtarlar Derneğinden İstifasını Açıkladı Geçtiğimiz günlerde yapılan Saray Muhtarlar Derneği kongresi başa baş bir mücadele ile sürüp ilginç bir şekilde sonuçlanmıştı. Bilindiği üzere seçim bir oy fark ile mevcut Dernek Başkanı Mehmet Özmen tarafından kazanılırken, bir oy pusulası üzerinde yapılan işaretleme tartışmalara sebep olmuştu. Diğer..

15 Muhtar İstifa Etti!
Tarih : Okunma : 1.580 views Yorum Yap

Kemal Paşa Mahalle Muhtarı Erol Atik 15 faal Muhtarın Saray Muhtarlar Derneğinden İstifasını Açıkladı

Geçtiğimiz günlerde yapılan Saray Muhtarlar Derneği kongresi başa baş bir mücadele ile sürüp ilginç bir şekilde sonuçlanmıştı. Bilindiği üzere seçim bir oy fark ile mevcut Dernek Başkanı Mehmet Özmen tarafından kazanılırken, bir oy pusulası üzerinde yapılan işaretleme tartışmalara sebep olmuştu. Diğer Başkan Adayı Kemal Paşa Mahalle Muhtarı Erol Atik duruma itiraz etmiş fakat sonuç divan heyeti tarafından “blok liste” seçim sistemi ile olduğu için onaylanmıştı.

Bu sonuçtan memnun kalmayan ve sonucun şaibeli olduğunu düşünen Kemal Paşa Mahalle Muhtarı Erol Atik ve toplamda 15 faal Muhtar dernekten istifa etti.

Gazetemizi ziyaret eden Kemal Paşa Mahalle Muhtarı Erol Atik, Yeni Mahalle Muhtarı Mustafa Gündüz, Bahçeköy Muhtarı Erdoğan Orhan konu ile ilgili bir basın açıklamasında bulunurken mevcut yönetimi hatadan dönmeye davet etti. Kemal Paşa Mahalle Muhtarı Erol Atik yaptığı basın açıklamasında “Ülkemizde halkla devletimizin tüm kurum ve kuruluşları arasında köprü vazifesi gören, her türlü felakette ve salgın hastalıkta cephenin önder savaşçıları muhtarlardır. 1829 yılında kurulan ve ara ara inkitaya uğrasa da 1944 yılında resmen mahalle yöneticiliği, yani MUHTARLIK kurumu kanunlaşarak bugünlerimize ulaşan bir kurumdur. Atamızın deyimiyle de “Demokrasinin temel taşı muhtarlardır”. Bu güç ve azimle muhtarlarımızla kurulan derneğimiz seçimlerine demokratik hakkımız olan yönetimine aday olduk. Kimin seçileceğine aldırış etmeden dostça bir seçim ortamı görmekten başka bir gayemiz ve beklentimiz yoktu. Amacımız her dönem derneğimizi değişerek yönetmek , meraklı arkadaşlarımızın bu onurlu görevi sırayla yapmalarına olanak sağlamaktı. Beş arkadaşımız bu görevi lâiki ile yaptılar. Temennimiz bu seçimde de bir başka 5 arkadaşımızın göreve gelmesi ve 2 yıllık süre dolduğunda da başka hevesli arkadaşlarımızın bu görevi yapmasıydı. Çünkü 29 muhtar arkadaşımında bu görevde bulunma hakkı var ve herkes eş değerdedir. Seçim günü öncesinde yaşanan gelişmeleri hayretle ve şaşkınlıkla takip ettik. Şahsımızın ve ekibimizin ısrarla ve tahrik edici bir şekilde bölücülükle suçlanması bizleri derinden yaraladı. Tek suçumuz yönetime aday olmaktı. Bununla birlikte bizleri siyaset yapmakla suçlamaları bardağı taşırdı. Maksadını aşan tutumlar sergileyen 2-3 arkadaşımızdan fazlası değildi. Mehmet ÖZMEN muhtarım ve diğer arkadaşlarından şahsımıza yönelik hiçbir saldırı olmadı. Bu konuda kendilerine müteşekkürüz. Onlar bu saldırıyı önlemek için yeterli adımlar attı mı, burası biraz “Muamma!” diyebiliriz.
Bilinmelidir ki hepimizin bir siyasi geçmişi var, ama biz muhtarlık görevine aday olurken siyaset elbisesini çıkarıp Ulu Önder ATA’mızın ve Türk bayrağımızın rozetini takıp, hizmet gömleğimizi giydik. Eğer siyaset isteseydik belediye meclisine aday olurduk ve her partide bizim adaylığımızdan memnuniyet duyardı. Seçim gününe kadar üzerimize atılmayan çamur kalmadı. Seçim kazanma uğruna, hiç haberleri olmayan siyasi büyüklerimizin ve başkanlarımızın üzerinden dernek üyelerimiz baskılar yedi. “Eğer bize oy vermesseniz, hizmet alamassınız!”, “Bir sonraki seçim kazanamazsınız!” gibi algı operasyonları yıne malum kişilerce sürdürüldü. Bunun adına tehdit derler. Buradan SESLENİYORUZ, hiçbir şey yapamassınız. Gerek yerel iktidardan gerekse genel iktidardan mahallelerimiz adına yapılacak olan hizmetlere kimse mani olamaz, kimseninde gücü yetmez. Bu hizmete ait olan kurumların başkan ve amirleri tamamen halkının hizmetleri için vardırlar. Bu güne kadar birileri mutlu olsun diye birilerinin ötelendiğini ne duyduk nede yaşadık. Bizler işlerimize, hizmetlerimize aksatmadan devam edeceğiz. Seçimleri kazandığını zanneden, faal muhtarlarımızın çoğunluğunun oyunu alamayıp, bugün dernek yönetiminde bulunan arkadaşlarımıza nacizane tavsiyemiz derhal tüzük değişikliği kongresi yapmalarıdır. Seçimleri kaybetmiş veya aday olmamış muhtarlarımızın doğal üye kalmaları, seçimlerde oy kullanmalarının tüzük gereği uygun olmadığını içeren yeni madde eklemeleri, derneğin geleceği adına önemlidir. Bunun yanında üye olmayan başka eski muhtarlarımızında kayıtları yapılmasında fayda vardır. Çünki bizler onların tecrübesiyle derneğimizi güçlendirmek istiyoruz.
Tekirdağ’da 9 tane derneğimiz var. İstanbulda her ilçede dernek olduğu gibi tüm muhtarlarımızı kapsayan federasyonları var. Dernek başkanlarını arayıp sorsunlar seçimlerde kimler oy kullanıyor ona göre bilgi sahibi olsunlar. En azından bundan sonraki seçimlerinde tekrar bir şaibeye meydan vermesinler. 7 nisanda yapılan seçim sonuçlarında kazandığını iddia eden bugünkü yönetimle 17 şer oy aldık. Baştan 1 oyun geçersiz olarak ayrıldığı sonradan divan heyetinin gürültüyü bastırma adına geçerli saydığı (blok listeyle girilen seçimlerde kullanılan listede kalemle bir isim ya da işaret yazıldığında oy geçersizdir. Çarşaf listede seçmenin istediğini seçme hakkı vardır.) bu nedenledirki seçimi biz kaybetmedik diğer liste kazandı. Bundan ne çıkarırsanız karar kamuoyunun.
İllaki koltuk olacak diye bir sevdamız olmadığından itiraz hakkımızı bile kullanmadık. Maalesef üyeleri olduğumuz derneğimiz adına bir seçim lekesi sürülmüştür. Demokratik eylemlerin bölücülükle suçlandığı, ekibimize yakışıksız söylemlerde bulunulduğu, etik kurallara saygı duyulmadığı, yeni seçilen muhtarlarını bundan önceki seçimlerine davet bile etmeyen, temel dayanağı demokrasi ve birlik olması gerektiğini unutan Saray Muhtarlar Derneğimizden 15 faal muhtar olarak istifa etme nedenimizi siz kamu oyuna saygı ile ARZ ederiz.” dedi.

İlk yorumu siz yazın